7. пешадијска дивизија, Немачка

7. пешадијска дивизија

Састав:
19. пешадијски пук
61. пешадијски пук
62. пешадијски пук
7. артиљеријски пук
7. извиђачки батаљон
7. противтенковски батаљон
7. инжињеријски батаљон
7. батаљон везе

Седма пешадијска дивизија била је баварска јединица, формирана у реорганизациjи 1921. године. Након 1940, дивизији је придодат 638. пешадијски пук, добровољачка јединица француских легионара под командом пуковника Рожеа Лабона.

Амерички обавештајци су ову дивизију означавали као „добру борбену јединицу“. Септембра 1939, дивизија учествује у нападу на Пољску. У нападу на Француску, следеће године, 7. пешадијска дивизија се бори против Британског експедиционог корпуса у Белгији, али након пада Денкерка бива пребачена у резерву. У нападу на Совјетски Савез, 7. пешадијска дивизија се бори у саставу Групе армија Центар. Након борби на горњем Дњепру, напредује ка Москви и суочава се са совјетском контраофанзивом која је сачувала совјетски главни град. Наредна, 1942. година је протекла релативно мирно за ову дивизију, која се налазила у централном сектору. Учествује у Курској бици, где је чинила део 56. оклопног корпуса; успева да избегне уништење Групе армије Центар лета 1944. и да се под борбом повуче кроз Пољску. Последњом совјетском офанзивом 7. пешадијска дивизија бива и коначно одсечена. Дивизија се предаје 8. маја 1945.

Извор: Hitler’s Legions, Samuel W. Mitcham Jr.

1. пешадијска дивизија, Немачка

Шема организацијско-формацијске структуре 1. пд, 1939. године

Састав дивизије:

1939. године: 1944. године:
1. пешадијски пук
22. пешадијски пук
43. пешадијски пук
1. артиљеријски пук
1./37. артиљеријски пук
31. митраљески батаљон
1. извиђачки батаљон
1. противоклопни батаљон
1. инжињеријски батаљон
1. батаљон везе
1. санитетски батаљон
1. гренадирски пук
22. стрељачки пук
43. гренадирски пук
1. артиљеријски пук
1./37. артиљеријски пук
1. извиђачки батаљон
1. противоклопни батаљон
1. инжињеријски батаљон
1. батаљон везе
1. санитетски батаљон

Ова дивизија, попуњена готово искључиво од Пруса из Источне Пруске – формирана је у Кeнигсбергу преформирањем бившег 1. пешадијског пука, 1935, убрзо након што је Хитлер увео регрутну обавезу.

Ознака 1. пд, преузета са грба Хоенцолерна

Дивизија је 1939. ангажована у нападу на Пољску (у саставу Групе армија Север), где се добро показала, али је већ следеће године учествовала у мањим борбама у Француској.

Јуна 1941, 1. пешадијска дивизија је у оквиру Групе армија Север прешла границу са Совјетским Савезом, где током напредовања ка Лењинграду учествује у тешким борбама против јединица Црвене армије. Октобра 1941, дивизија пада на 2/3 своје јачине; ипак, наставља да се бори на северном сектору фронта, примарно као део 18. армије. У тој улози ће провести више од две године. Током тог времена, учествује у бици на језеру Пеипус, Ладошком језеру, и бици за немачки коридор (источно од Лењинграда), као и у самој опсади Лењинграда. Октобра 1943, 1. пешадијска дивизија је препотчињена Групи армија Југ и учествује у бици код Кривог рога у јужној Русији. Након тога, учествује у борбама на територији Украјине и марта 1944. бива опкољена, заједно са 1. оклопном армијом, између река Буг  и Дњестр. У пробоју из обруча чини заштитницу XLVI оклопног корпуса и трпи тешке губитке. Након периода одмора и попуне, бива послата у централни сектор, где је једна од пар дивизија које су успеле да избегну удар Совјета на Групу армија Центар, јуна и јула 1944. Октобра 1944, преостали делови 1. пешадијске дивизије су се још увек налазили у саставу Групе армије Центар, завршивши ратна дејства на територији Источне Прусије, борећи се против надирућих јединица Црвене армије.

 

Команданти 1. пешадијске дивизије:
генерал мајор Georg von Küchler 01. октобра 1934. – 01. априла 1935.
генерал потпуковник Walther Schroth 01. априла 1935. –  01. јануара 1938.
генерал потпуковник Joachim von Kortzfleisch 01. јануара 1938. – 14. априла 1940.
генерал потпуковник Philipp Kleffel 15. априла 1940. –  12. јула 1941.
генерал мајор Dr. Friedrich Altrichter 12. јула 1941. – 04. септембра 1941.
генерал потпуковник Philipp Kleffel 04. септембра 1941. – 16. јануара 1942.
генерал потпуковник Martin Grase 16. јануара 1942. – 30. јуна 1943.
генерал потпуковник Ernst-Anton von Krosigk 1. јула 1943. – 10. маја 1944.
пуковник Hans-Joachim Baurmeister 10. маја 1944. – 08. јуна 1944.
генерал потпуковник Ernst-Anton von Krosigk 08. јуна 1944. – 30. септембра 1944.
генерал потпуковник Hans Schittnig 01. октобра 1944. – 28. фебруара 1945.
генерал потпуковник Henning von Thadden 28. фебруара 1945. – 26. априла 1945.