Ото Кречмер

 

Ото Кречмер (1. мај 1912 – 5. август 1998), немачки подморнички ас у Другом светском рату. Од септембра 1939. до заробљавања марта 1941, Кречмер је са својом подморницом потопио 47 бродова са укупно 274 418 БРТ. За ове заслуге је, између осталог, одликован и Витешким крстом са храстовим лишћем и мачевима (Ritterkreuz des Eisernen Kreuzes mit Eichenlaub und Schwertern). За успешно коришћење тихог хода подморнице, као и свесрдне употребе радио ћутања, прозван је „Тихи Ото“.

Рођен је у Хејдау, код Лигница. Са седамнаест година је боравио осам месеци у Ексетеру, где је овладао енглеским језиком. Немачкој морнарици приступа априла 1930, као поморски кадет. Ускоро завршава курсеве за поморске официре, а три месеца проводи на школском броду Niobe (од 1. јула до 9. октобра 1930). Нешто преко годину дана је службовао на лакој крстарици Emden (10. октобра 1930. до 4. јануара 1932). У другој половини 1932. године, као навигацијски официр, кратко службује на истраживачком броду Meteor. Децембра 1934. је пребачен на другу лаку крстарицу, Köln, на којој остаје све до јануара 1936, када ступа у подморничаре.

Прва подморница над којом је добио команду била је U-35, класе Type VIIA, свега годину дана након ступања у подморничаре. Ово постављење је дошло баш у време избијања рата у Шпанији, тако да је први задатак подморнице био патролирање у шпанским територијалним водама. U-35 се вратила у Немачку након монотоне патроле. Септембра 1937, Кречмер постаје командант подморнице U-23, класе Type IIB.

У врме избијања Другог светског рата, Кречмер је и даље био командант U-23. Ускоро бива послат на задатак, као и остатак немачке подморничарске флоте. Прва патрола је изведена у подручју Северног мора и око британских острва. Прво потапање бележи 12. јануара 1940, када потапа теретни брод Danмартk. Средином фебруара потапа британски разарач HMS Daring, који се налазио у пратњи конвоја HN-12, који се кретао из Норвешке. Како су посаде подморница увек избегавале да напдају разараче, потапање британског разарача се тумачило као врло успешан напад и Кречмера и целе посаде U-23.

Априла 1940, након осме патроле, Кречмер бива пребачен на новоизграђену подморницу U-99, класе Type VII B. Са овом подморницом ће забележити своје највеће успехе. Након двомесечне обуке и тестирања подморнице, Кречмер јуна 1940. креће у акцију. Током своје прве патроле са подморницом U-99, Кречмер врши ноћне нападе на конвоје, пловећи у површинској вожњи, када прецизним хицима потапа теретне бродове, користећи само једно торпедо по броду. У то време и настаје његова изрека „Једно торпедо – један брод“. Његова тактика ноћног напада на конвоје постала је широко копирана од стране осталих команданата подморница.

Најуспешнијом патролом се сматра она из новембра и децембра 1940, када је U-99 потопила три британска наоружана теретна брода HMS Laurentic (18 724 БРТ), HMS Patroclus (11 314 БРТ) и HMS Forfar (16 402 БРТ). Бродови Laurentic и Patroclus су нападнути у ноћи ¾. новембра након што су се одазвали на позив у помоћ са британског теретног брода Casanare, који је U-99 осакатила око 250 миља западно од Ирске. HMS Forfar је потопљен 2. децембра док је журио ка месту сусрета са конвојем. Ова три брода, укупног депласмана од 46 000 БРТ, осигурали су Кречмеру предност над другим командантима подморница. Кречмер је био коректан у понашању према посади бродова које је потапао. Знао је да им у чамац спусти нешто залиха и ћебади, као и курс према најближем копну.

На своју последњу патролу је усповио 25. фебруара 1941. Првог дана марта је добио поруку да је унапређену чин капетана корвете. До 17. марта је напао још десет бродова, тако да је убележио укупно 47 потопљених бродова са укупно 274 418 БРТ и оштетио пет са  скоро 38 000 БРТ. Истог дана, приликом контранапада разарача Walker и Vanoc из пратње конвоја HX-112, 17. марта 1941, подморница U-99 je оштећена дубинским бомбама. Кречмер је успео да изрони и спасе посаду, пре него што је потопио  подморницу. Тројица чланова посаде су погинула, а остатак је заробљен. Истог дана, Британци су постигли још један успех, јер су потопили подморницу U-100, којом је командовао још један немачки подморничарски ас, Јоаким Шепке.

Кречмер је остатак рата провео у заробљеништву. Немци су 1943. покушали да га избаве (операције Kiebitz), али без успеха. Током боравка у заробљеништву је унапређен у чин капетана фрегате. Децембра 1947. му је дозвољен повратак у Немачку.

Кречмер се 1955, као и други поморски ветерани, придружио немачкој морнарици. Две године након приступања, постављен је на место команданта 1. сквадрона ескортних бродова. Наредне године је постављен на место команданта десантних снага немачке морнарице. Од 1962. се налазио на месту штабног официра у НАТО, а маја 1965. постаје начелник штаба НАТО команде COMNAVBALTAP која се налазила у Килу. Пензионисан је септембра 1970. у чину адмирала флотиле (нем. Flottillenadmiral, у рангу америчког контраадмирала, или британског комодора).

Последњих година живота, Кречмер је често давао интервјуе, а помагао је и као саветник у стварању видео игре „Aces of the Deep“.

Преминуо је у несрећи на Дунаву 1998. године, у 86-ој години живота. Кремиран је, а пепео је просут у море.

Иако је Кречмерова каријера у Другом светском рату трајала кратко, неких годину и по дана, никада није превазиђен по питању тонаже потопљеног бродовља. Одликован је Гвозденим крстом 2. класе, Подморничарском ратном значком, Гвозденим крстом 1. класе, Витешким крстом, Витешким крстом са храстовим лишћем и Витешким крстом са храстовим лишћем и мачевима.

Потопљени бродови

Датум
Подморница
Име брода
Тона
Националност
Напомена
4. октобар 1939.
U-23
Glen Farg
876
британски
8. децембар 1939.
U-23
Scotia
2400
дански
11. јануар 1940.
U-23
Fredville
1150
норвешки
12. јануар 1940.
U-23
Danmark
10517
дански
24. јануар 1940.
U-23
Varild
1085
норвешки
18. фебруар 1940.
U-23
HMS Daring (H 16)
1375
британски
19. фебруар 1940.
U-23
Tiberton
5225
британски
22. фебруар 1940.
U-23
Loch Maddy
4996
британски
5. јул 1940.
U-99
Magog
2053
канадски
7. јул 1940.
U-99
Sea Glory
1964
британски
7. јул 1940.
U-99
Bissen
1514
шведски
8. јул 1940.
U-99
Humber Arm
5758
британски
12. јул 1940.
U-99
Ia
4860
грчки
12. јул 1940.
U-99
Merisaar
2136
естонски
заробљен
18. јул 1940.
U-99
Woodbury
4434
британски
28. јул 1940.
U-99
Auckland Star
13212
британски
29. јул 1940.
U-99
Clan Menzies
7336
британски
31. јул 1940.
U-99
Jamaica Progress
5475
британски
31. јул 1940.
U-99
Jersey City
6322
британски
2. август 1940.
U-99
Strinda
10973
норвешки
оштећен
2. август 1940.
U-99
Lucerna
6556
британски
оштећен
2. август 1940.
U-99
Alexia
8016
британски
оштећен
11. септембар 1940.
U-99
Albionic
2468
британски
15. септембар 1940.
U-99
Кenordoc
1780
канадски
16. септембар 1940.
U-99
Lotos
1327
норвешки
17. септембар 1940.
U-99
Crown Arun
2372
британски
21. септембар 1940.
U-99
Invershannon
9154
британски
21. септембар 1940.
U-99
Baron Blythswood
3668
британски
21. септембар 1940.
U-99
Elmbank
5156
британски
18. октобар 1940.
U-99
Empire Miniver
6055
британски
18. октобар 1940.
U-99
Niritos
3854
грчки
18. октобар 1940.
U-99
Fiscus
4815
британски
19. октобар 1940.
U-99
Empire Brigade
5154
британски
19. октобар 1940.
U-99
Thalia
5875
грчки
19. октобар 1940.
U-99
Snefjeld
1643
норвешки
19. октобар 1940.
U-99
Clintonia
3106
британски
оштећен
3. новембар 1940.
U-99
Casanare
5376
британски
3. новембар 1940.
U-99
HMS Laurentic (F 51)
18724
британски
4. новембар 1940.
U-99
HMS Patroclus
11314
британски
5. новембар 1940.
U-99
Scottish Maiden
6993
британски
2. децембар 1940.
U-99
HMS Forfar (F 30)
16402
британски
2. децембар 1940.
U-99
Samnanger
4276
норвешки
3. децембар 1940.
U-99
Conch
8376
британски
7. децембар 1940.
U-99
Farmsum
5237
холандски
7. март 1941.
U-99
Terje Viken
20638
британски
7. март 1941.
U-99
Athelbeach
6568
британски
16. март 1941.
U-99
Beduin
8136
норвешки
16. март 1941.
U-99
Franche Comte
9314
британски
оштећен
16. март 1941.
U-99
J.B. White
7375
канадски
16. март 1941.
U-99
Korshamn
6673
шведски
16. март 1941.
U-99
Venetia
5728
британски
16. март 1941.
U-99
Ferm
6593
норвешки

 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *